Projekt edukacyjny „Jesień”

Projekt edukacyjny "Jesień" realizowaliśmy we wszystkich grupach przedszkolnych we wrześniu i październiku 2023 roku. Realizacja tego projektu wynikała z naturalnej potrzeby dzieci poznawania otaczającego ich świata i zachodzących w nim zmian.

Nasze najmłodsze przedszkolaki obserwowały pogodę, dostrzegły zmienność temperatur, opady deszczu, wiejący wiatr, mgłę, ale też często świecące słońce. Zrozumiały konieczność odpowiedniego doboru ubrań w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

Dzieci z grupy 4 latków będąc na spacerze zebrały kasztany, które wykorzystały w różnorodny sposób: w swobodnej zabawie, podczas zajęć plastyczno-konstrukcyjnych, a także w zajęciach matematycznych - przeliczały, układały rytmy, tworzyły zbiory, a także poznawały i utrwalały podstawowe figury geometryczne.

Grupa 5 latków zbudowała jesienną ścieżkę sensoryczną, która rozwija percepcję dotykową, wzrokową oraz ćwiczy koordynację całego ciała. Droga ułożona z kasztanów, liści i innych jesiennych skarbów pozwoliła dzieciom wielozmysłowo doświadczyć otaczającej przyrody. Poprzez ułożenie kasztanowego toru z papierowych rolek dzieci kształtowały kompetencje matematyczne (przeliczanie oraz rozpoznawanie cyfr).

Najstarsze grupy nauczyły się obserwować zachodzące dookoła zjawiska świadczące o zmieniającej się porze roku. Podczas zajęć, korzystając z darów zebranych w parku stworzyły portret Pani Jesieni, naturalne ramki, przez które obserwują otoczenie oraz jeże z masy solnej. Dzieci poznały też zwyczaje zwierząt związane z ich przygotowaniami się do zimy.

Wszystkim naszym przedszkolakom udało się też spędzić wspaniały czas obserwując i doświadczając jesieni podczas wycieczki.

Powiązane posty